دیوار سبز

دیوارسبز

دیوار سبز به عنوان یکی از تخصص های برجسته افرازگاردن در انواع مختلف در دسترس شماست. کافیست ابعاد و مکان قرار گیری را با ما در میان بگذارید تا از قیمت دیوار سبز مطلع شوید.

 

دیوار سبز چیست – تعریف ، مزایا ، طراحی و فضای سبز

 

دیوارهای سبز (همچنین به عنوان گرین وال، دیوارهای گیاهی ، دیوارهای زنده یا باغهای عمودی شناخته می شوند) در سالهای اخیر رو به رشد جدیدی از محیط های ساخته شده است. ترکیب طبیعت زندگی در محیط های شهری نه تنها بسیار جذاب تر به نظر می رسد ، بلکه مزایا و اهداف دیگری نیز دارد.

ساخت دیوار سبز
ساخت دیوار سبز

چه در داخل خانه باشد ، چه در فضای بیرون ، به صورت آزاد و یا به دیوار متصل باشد ، تقریباً برای هر شرایطی یک دیوار سبز مناسب وجود دارد. اما دیوارهای سبز دقیقا چگونه ساخته شده اند و چگونه می توان بین انواع مختلف مختلف تمایز قائل شد؟

دیوارسبز
دیوارسبز

در این مقاله مباحث زیر را پوشش داده ایم:

 

تعریف دیوار سبزکارکردها و فواید دیوارسبز چیست؟
 
انواع دیوار سبز؟

قیمت دیوار سبز؟

گیاهان در چه مواردی رشد می کنند؟

از چه گیاهانی می توان در دیوار سبز استفاده کرد؟
 
بهداشت و نگهداری از دیوار سبز زنده
 
ساخت دیوار سبز خود

 

 

تعریف دیوار سبز

“پوشش گیاهی روی سطح عمودی یا شیب دار”

دیوار سبز
دیوار سبز

مرکز دیوارهای سبز افرازگاردن

 

دیوارهای سبز سازه های عمودی هستند که انواع مختلف گیاهان یا سایر فضای سبز به آنها متصل شده اند. فضای سبز اغلب در محیط رشد شامل خاک ، سنگ و آب کاشته می شود. از آنجا که دیوارها گیاهان زنده ای در آنها دارند ، معمولاً سیستم های آبیاری داخلی دارند. در مورد دیوار های سبز مصنوعی سیستم آبیاری نیازی نیست.

دیوارسبز
دیوارسبز

دیوارهای سبز با نمایهایی که اغلب از بالا رفتن گیاهانی همچون پیچ ها از دیوارهای بیرونی ساختمانها مشاهده می شود ، متفاوت است و از آنها به عنوان تکیه گاه ساختاری استفاده می شود. در دیوارهای سبز ، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است ، در حالی که نماها ریشه در زمین دارند. علاوه بر این ، فضای سبز نمایها می تواند مدت زیادی طول بکشد تا بتواند یک دیوار کامل را بپوشاند ، در حالی که ممکن است دیوارهای سبز از قبل رشد یافته باشند و گرین وال پیش ساخته یا مدولار یا گلدانی یا مصنوعی باشد.

 

دیوارهای سبز هوشمند و فعال غالباً شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند ، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری ، اهداف بیشتری را ارائه می دهند. ویژگی های یک دیوار زنده هوشمند می تواند به صورت خودکار آب، نور و ….  کنترل شود و جلوه های آن را افزایش دهد.

ساخت دیوار سبز
ساخت دیوار سبز

علاوه بر مزایای دید و بیوفیلیک تمام دیوارهای سبز ، دیوارهای سبز هوشمند و فعال می توانند به لطف ترکیبی از گردش هوا تقویت شده ، محیط رشد تخصصی و فناوری ، تصفیه و رطوبت هوا طبیعی داشته باشند. با وجود بیماری های جدید همچون کرونا  ( کوید 19 ) تصفیه هوا منزل و محل کار می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

 

طراحی دیوار سبز
طراحی دیوار سبز

کارکردها و فواید گرین وال چیست؟

داشتن دیوارهای سبز که فضای کافی برای فضای خود ایجاد می کنند ، مزایای بسیاری دارد. اول از همه ، مزایای بصری دیوار نشیمن را نمی توان نادیده گرفت. قطعات چشم نواز می توانند در تزئین یک محیط شهری که از بتن و آجر ساخته شده است ، تأثیر زیادی بگذارد.  بدین ترتیب گزینه های دیگری برای کشاورزی شهری ، باغداری و دکوراسیون داخلی منرل و اداره به کار میروند. حتی شهرداری تهران نیز برای افزایش سرانه فضای سبز از طرح های دیوار سبز حمایت می کند.

 

مزایا برای مردم

دیوارهای زنده می توانند ما را شادتر و پربارتر جلوه دهند ، زیرا آنها به نیاز ذاتی ما نیاز دارند که در طبیعت قرار بگیرند. آوردن عناصر طبیعی به مکانهایی که به طور کلی نمی توان آنها را دید ، روحیه ما را بالا می برد ، ما را هوشیارتر و خوشحال تر می کند. این مفهوم به عنوان بیوفیلی نیز شناخته می شود.

دیوار سبز
دیوار سبز

همچنین مطالعات نشان داده اند که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این ، ارتباطی با طبیعت برای کاهش استرس و کاهش خستگی روانی پیدا شده است. این به دلیل واکنش خودکار بدن ما به دیدن و اطراف عناصر طبیعی است.

 

عناصر سبز باعث کاهش استرس و خستگی می شوند.

 

با درک بهتر مسائل آلودگی و کیفیت هوا ، تأثیر گیاهان بر کیفیت هوا نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اثر تصفیه هوا گیاهان از طریق میکروب های ریشه های گیاه حاصل می شود ، که می توانند از مواد شیمیایی به عنوان ماده مغذی استفاده کنند. علاوه بر تأثیرات مستقیم بر سلامتی ، بهبود کیفیت هوا به اثبات رسیده است که هوشیاری و توانایی های شناختی افراد را بهبود می بخشد.

 

با این حال ، دیواره های منظم سبز منفعل (یا گیاهان به تنهایی) هوا را به میزان کافی برای یک تفاوت قابل توجه تصفیه و طبیعی نمی کنند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این امر دست می یابند ، زیرا دیوار ، گیاهان و فناوری پشتیبانی همه برای این منظور طراحی شده اند.

 

ویژگی های ساخت و ساز بهترین گرین وال

دیوارها و نمایهای سبز در فضای باز از نظر اقتصادی و قیمت مقرون به صرفه است زیرا گیاهان آنها هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش دمای کلی ساختمانها می شوند. علاوه بر این ، آنها همچنین میزان فرار گرما در طول زمستان را کاهش می دهند. برای اطلاع از قیمت دیوار سبز ، کافیست تصویر دیوار همراه با ابعاد آن را به مشاوران افراز گاردن بدهید.

قیمت دیوار سبز
قیمت دیوار سبز

علاوه بر این ، فرایند تعرق گیاهان می تواند دما را در داخل خانه نیز اندکی کاهش دهد ، بنابراین به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه انرژی نیز کار می کند. مقدار کافی از ماده گیاهی نیز به کاهش سطح نویز و صداکمک می کند. آنالیز انواع دیوار سبز را می بینیم که دیوار سبز با سیستم هوشمند تصفیه هوا می تواند موثر تر باشد.


دیوار سبز

دیوار سبز هوشمند

              نما

عنصر بصری

    *             *        *

اثرات بیوفیلی

   *            *        *

آکوستیک بهبود یافته

     *            *       *

تصفیه هوا

   —–            *      —-

عایق (خارج از منزل)

      *         ——       *

 

انواع دیوار سبز

همانطور که گفته شد انواع دیواره های سبز وجود دارد. راه حلها بین فضاهای داخلی و خارجی ، اندازه ها و مدلها از جمله موارد دیگر متفاوت است. علاوه بر این ، طراحی و تولید انواع دیواره های سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری را برای اهداف مختلف ارائه می دهد.

انواع دیوار سبز
انواع دیوار سبز

گرین وال در داخل یا خارج از منزل

دیوارهای سبز در فضای باز و سرپوشیده برای اهداف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر مکان ، آنها می توانند از طیف وسیعی از مواد و گیاهان ساخته شوند.

کاربرد دیوار سبز
کاربرد دیوار سبز

دیوارهای سبز در فضای باز در درجه اول عناصر بصری هستند. اگرچه می توانند با توجه به اینکه دمای کلی ، کاهش آب باران یا عایق بندی ساختمان ها را کاهش می دهند ، مقرون به صرفه باشند ، اما بیشتر آنها برای ورود فضای سبز به مناظر شهری استفاده می شود. ساخت این دیوارهای زنده از نظر آب و هوا دارای محدودیت هایی است ، زیرا آنها باید شرایط اطراف خود را تحمل کنند ، که ممکن است گاهی اوقات بر ساختار و گیاهان دیوار صدمه وارد شود.

طراحی دیوار سبز
طراحی دیوار سبز

با این حال ، دیوارهای سبز داخلی از نظر اندازه محدودیت های بیشتری دارند ، زیرا باید فضای مورد نظر خود را در آن جای دهند. به دلیل محدودیت های گفته شده ، نگهداری آنها معمولاً ساده تر است.

طراحی دیوار سبز
طراحی دیوار سبز

دیوارهای سبز هوشمند و فعال فقط در داخل خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند زیرا راندمان تصفیه هوا آنها به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند فضاهای فضای بیرونی را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این ، گیاهان مورد استفاده در این دیوارهای سبز گرمسیری هستند و در اکثر شرایط دنیای خارج هنگام خارج شدن از زیستگاه طبیعی خود زنده نخواهند ماند.

 

اندازه و طراحی دیوارسبز

طراحی دیوار نشیمن معمولاً از نظر اندازه محدود نمی شود. اگرچه مدل های گسترده ای نسبت به مدل های بلند نگهداری راحت تری دارند ، اما طراحی کلی و ساخت آن بین محصولات متناسب با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد.

طراحی دیوار سبز
طراحی دیوار سبز

دیوارهای نشیمن ساخته شده از ماژول های فلزی یا پلاستیکی معمولاً مستطیل هستند ، زیرا ساخت اشکال گرد سخت تر است. در عوض ، ماده ایده آل برای شکل های گرد و متفاوت احساس می شود. در دیوارهای فعال سبز ، ویژگی های گردش هوا در اولویت قرار دارد ، بنابراین بیشتر طرح ها به ماژول های جامد محدود می شوند.

 

بیشتر دیوارهای سبز داخلی دارای دیوارهای دیواری هستند ، اگرچه مدلهای ایستاده و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند. از نظر دیوارهای سبز تجاری ، اکثر آنها راه حل های سفارشی هستند.

دیوار سبز
دیوار سبز

گیاهان در چه مواردی در دیوار سبز  رشد می کنند؟

گیاهان دیوارهای زنده برای ریشه زدن به یک محیط رشد احتیاج دارند. محیط رشد معمولاً سپس روی یک سازه (مانند کیسه ، گلدان یا جعبه) قرار می گیرد که در کنار هم یک سیستم تشکیل می دهند. این ترکیبات در انواع مختلفی قرار می گیرند و به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند: سیستم های سست ، تشک ، ورق و رسانه های ساختاری.

دیوار سبز
دیوار سبز

در حالی که سیستم های متوسط ​​رشد شل خاک را درون یک قفسه یا یک کیسه (که سپس بر روی یک دیوار قرار می گیرند) بسته بندی کرده اند ، رسانه های تشک ، همانطور که از نام این سیستم پیداست ، سیستم های تشک ، معمولاً از الیاف نازک کواری یا نمد ساخته شده اند. گیاهان به طور مستقیم روی حصیر ریشه می گیرند و نیازی به فضای سست ندارند (مانند خاک). ورق های رسانه ای مشابه سیستم های تشک هستند ، اما از ورقه های پلی اورتان معدنی با الگوی ماندگار تر از فیبر کوآر یا نمد تشکیل شده اند. رسانه های ساختاری سیستم های سست و تشک را با تشکیل بلوکی که می تواند در شکل ها و اندازه های مختلف ساخته شود ، ترکیب می کنند. به عنوان مثال: فضای سبز را می توان در محیط های گشاد کاشته ، داخل گلدان ها قرار داد و با یک آبیاری داخلی ، بر روی یک دیوارپوش قرار داد.

طراحی دیوار سبز
طراحی دیوار سبز

در سیستم های سست رسانه ای ، خاک ، سنگ آبی ، سنگ آتشفشانی و هیدروپونیک روش های متداول برای رشد گیاهان است. انتخاب رسانه های رشد سست در طی پنج سال گذشته بسیار زیاد شده است.

محیط رشد استفاده شده در دیوارهای سبز معمولی تمایل به پشم سنگ یا خاک دارد. اینها سنتی ترین مواد مورد استفاده در صنعت گیاهان هستند زیرا هیدروپونیک به دلیل متغیرهای زیادی که به کیفیت آب متصل هستند چالش برانگیز است. بیشتر سازندگان دیوارهای سبز از رسانه های رشد استاندارد موجود در بازارها استفاده می کنند.

دیوار سبز هوشمند
دیوار سبز هوشمند

رسانه های رشد در دیواره های فعال سبز با نمونه های معمولی متفاوت هستند. آنها برای دستیابی به جریان هوای کافی و همچنین جوامع میکروبی و سیستم های آب پایدار و با عملکرد مناسب به یک ماده بهینه و کود نیاز دارند.

دیوار سبز پیش ساخته
دیوار سبز پیش ساخته

محیط رشد ، سیستم ها و ساختارهای پشتیبانی و همچنین گیاهان باید در یونیسون کار کنند. این بدان معنی است که انتخاب رسانه ها نمی توانند از خلاء جدا شوند و از سایر عوامل جدا شوند.

دیوار سبز هوشمند
دیوار سبز هوشمند

از چه گیاهانی می توان دیوار سبز در ایران استفاده کرد؟

ستارگان نمایش گیاهان هستند. باز هم می توان از انواع مختلف پوشش گیاهی استفاده کرد ، با این وجود بسته به نوع و هدف دیوار سبز محدودیت هایی نیز وجود دارد. قیمت دیوار سبز و گیاهان انتخابی نیز نسبت مستقیم دارند. برای اطلاع از قیمت آخرین قیمت را از افرازگاردن بگیرید.

قیمت دیوار سبز
قیمت دیوار سبز

داخل خانه بیشتر برای انتخاب گیاهان مهیا هستند

گرچه مورد نیاز نیست ، گیاهان همیشه سبز به دلیل طول عمر و ظاهری که دارند ، معمولاً برای دیوارهای داخلی و فضای باز ترجیح داده می شوند. طبق تعریف ، گیاهان همیشه سبز باید برگهای خود را در تمام طول سال حفظ کنند. به طور طبیعی ، این انتخاب گیاهان موجود را محدود می کند.

دیوار سبز هوشمند
دیوار سبز هوشمند

مناسب ترین گزینه برای دیوارهای سبز سرپوشیده گیاهان خانگی و گیاهان گرمسیری است. گیاهانی که عموماً برای دیوارهای داخلی استفاده می شوند ، لازم نیست تحمل تغییرات عمده دما را داشته باشند ، اگرچه رطوبت هنوز متفاوت است و در صورت عدم توجه ممکن است باعث بروز مشکلات شود. گیاهان گمسیری چون برگ های پهن دارند و تاثیر جذب آلودگی هوا در آنها بیشتر است. از طرف تبادل رطوبت نیز در آنها بیشتر است.

قیمت دیوار سبز
قیمت دیوار سبز

 

با این حال ، برخی از تولید کنندگان به استفاده از گیاهان خزه یا گیاهان پلاستیکی ، که مزایای دیگر (مانند تصفیه هوا) را برای نگهداری آسان تر معامله می کنند ، متوسل می شوند.

ساخت دیوار سبز
ساخت دیوار سبز

 

برای دیوارهای فعال سبز فرآیند انتخاب گونه های مناسب گیاهی حتی سخت تر از دیوارهای سبز منفعل است. این به دلیل گردش هوا از دیواره فعال سبز است که می تواند کاملاً مالیات بر گیاهان بگذارد. بنابراین ، گیاهان باید آزمایش شوند تا اطمینان حاصل شود که می توانند در یک دیوار فعال سبز زنده بمانند.

 

در مورد چرخه ها و اهداف جستجو كنيد

موقعیت مکانی و فناوری موجود تأثیر بسزایی در انتخاب گونه های گیاهی برای دیوارهای سبز در فضای باز دارد. به عنوان مثال ، ممکن است دیوارها به گیاهانی احتیاج داشته باشند که به دلیل کمبود آب باران و سیستم آبیاری داخلی ، در دوره خشکسالی زنده بمانند.

دیوار سبز پیش ساخته
دیوار سبز پیش ساخته

شرایط آب و هوایی در فضای باز نیز روی گیاهان در محیط داخلی تأثیر می گذارد ، زیرا خشک تر از هوا معمولی باعث می شود گیاهان برای حفظ سطح بهینه رطوبت از آب بیشتری استفاده کنند. در نمایهای بلند و دیوارهای سبز فضای باز ، باد ، نور آفتاب و بارندگی ممکن است در فضای سبز بالاتر از خیابانها نزدیکتر باشد.

دیوار سبز هوشمند
دیوار سبز هوشمند

علاوه بر این ، انتخاب محیط رشد و آبیاری با انتخاب گیاهان همراه است. به عنوان مثال ، ریشه بعضی از گیاهان ممکن است به اندازه کافی بزرگ و قوی نباشد تا در محیطهای دیگری غیر از خاک رشد کند. برای سایر گونه های گیاهی ، رسانه های رشد که به سرعت خشک می شوند ، گزینه های بهتری نسبت به خاک هستند.

 

علاوه بر این ، کلید حفظ سلامتی گیاهان ایجاد محیطی پایدار برای آنها است. تغییرات ناگهانی ممکن است باعث عدم استرس غیر ضروری گیاهان شود که در نتیجه می تواند منجر به مشکلاتی مانند بیماری ها یا آفات شود.

قیمت دیوار سبز
قیمت دیوار سبز | قیمت دیوارسبز

هنگام انتخاب گیاهان برای یک دیوار سبز هوشمند و فعال ، توجه بیشتری به مقاومت به گیاهان می شود. دلیل این امر آن است که گردش هوا در دیواره سبز می تواند بر روی آنها سخت باشد ، همانطور که در قسمت قبل گفته شد. علاوه بر این ، راندمان تصفیه هوا هر گیاه مورد توجه قرار می گیرد. گیاهان مختلف با میکروبهای ریشه خود مواد شیمیایی مختلفی از هوا را تجزیه می کنند.

 

نوع صحیح آبیاری ، تغذیه منظم ، نور و درجه حرارت در طی اطمینان از ماندگاری گیاهان بسیار طولانی است. نگهداری از آنها با برش همچنین به طولانی تر ماندن گیاهان کمک می کند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال همچنین می توانند فاکتورهای مذکور را بهینه کنند تا گیاهان از بهترین شرایط زندگی مناسب برخوردار باشند.

 

بهداشت و نگهداری از دیوارسبز زنده

 

برای سالم ماندن، هم دیوارهای سبز و هم دیوارهای سبز هوشمند و فعال نیاز به نگهداری دارند. مانند همه گیاهان زنده ، فضای سبز در دیوارهای گیاه نیز برای جبران از بین رفتن گیاه نیاز به تعویض های دوره ای دارد.
نگهداری سیستم های هوشمند از نگهداری کمتری برخوردار هستند. زیرا میزان آب و مواد غذایی و نور آن کنترل شده است.

نگهداری از دیوار سبز
نگهداری از دیوار سبز | قیمت دیوار سبز

در راه حل های رسانه ای سست و ساختاری ، جایگزینی گیاهان به طور کلی سر راست است. اما در سیستم های رسانه تشک ، جایگزین کردن ماده گیاهی مشکل ساز است: بخش های از دست رفته اغلب باید قطع شوند. از بین بردن این بخش ها ممکن است به دلیل وجود فضای سبز ریشه های آنها در منطقه حذف شده باعث ریزش گیاهان اضافی شود.

 

علاوه بر این ، آب برای بقای گیاهان بسیار حیاتی است ، به همین دلیل بیشتر دیوارهای گیاه دارای سیستم آبیاری یکپارچه برای مراقبت از گیاهان هستند. گیاهان همچنین به مواد مغذی اساسی احتیاج دارند که معمولاً از طریق آبیاری دریافت می شوند.

نگهداری از دیوار سبز
نگهداری از دیوار سبز

سیستم های آبیاری به طور معمول یا سیستم های چرخشی یا مستقیم هستند. یک سیستم چرخشی ، آب را به گردش در می آورد ، آن را از مخزن داخلی پمپاژ و توزیع می کند. مخزن را می توان به صورت دستی پر کرد یا به منبع تغذیه ساختمان وصل کرد.

 

در همین حال ، یک سیستم آبیاری مستقیم ، آب را از یک منبع آب خارجی دریافت می کند. در حالی که سیستم های چرخشی آب اضافی را برای استفاده مجدد جمع می کنند ، سیستم های مستقیم آب اضافی را به داخل فاضلاب فاضلاب می فرستند.

نگهداری از دیوار سبز
نگهداری از دیوار سبز

برای عملکرد یک دیوار سبز همانطور که باید ، تمام سازوکارهای آن باید به درستی کار کنند. علاوه بر گیاهان ، آبیاری و محیط رشد ، سیستم های کنترل از راه دور نیز در صورت بروز خطا ممکن است نیاز به نگهداری داشته باشند. به همین دلیل تعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز روان و بدون دردسر اجرا می شود. برای مشاوره بیشتر و خرید محصولات با کارشناسان افراز گاردن تماس بگیرید.

“ویدیو مربوط طراحی دیوار سبز

 

اسکرول

مقایسه

تماس فوری